Thinking about creating an online course but not sure how much it could cost you to get started. Currently, I’m in the process of creating my first online course and like any side business, there is always going to be some sort of cost involved.

How much does it cost to create an online course?  Creating an online course can run between $200 at the very minimum to $5500 or more a year depending on the method you choose to create and market it.  These cost account for the hosting platform, screen capture software, email service provider, domain names, to advertising cost.

However, the cost all depends on the hosting you use, the platform you host your course on and a whole bunch of other things.  So in this article, my goal is to take the mystery out of the cost to create an online course and show what it could possibly cost you.

Hint: It may not cost as much as you think it could.

So let’s get started…

 

Before I Start…

Before I get started just know there are a million different options to creating an online course.

In this article, I plan to share options for someone who might be on more of a shoestring budget and also for those who are willing to spend a little more.

Overall though you will likely have to spend some money to get your online course business off the ground. However, don’t look at this as an expense but rather an investment into your future business.

Finally, you won’t need everything I mention on this list depending on the route you go. The first 7 items on this list are the things you should have to run your business. The last 5 items are things you don’t necessarily need but could help you.

 

#1 Online Course Platform – $0 to $159

One of the very first things you need to consider is the platform you want to host your course on. Today there are a lot of options from WordPress to Teachable.

So let’s dive into each.

Option #1 WordPress – $159

Your first option is to host your course on WordPress. A lot of people like this option because it gives you the most control over your content to the hosting you decide to use.

With other platforms, you are stuck with the options they provide. On top of that with WordPress, it allows you to customize your design. Platforms like Teachable and Thinkific don’t give you many options here.

Resource: If you decide to use WordPress I recommend using LearnDash to create and sell your online courses on your website.

One final thought here is that LearnDash can be a bit pricey with a minimum upfront cost of $159 for 1 site license.

Option #2 – Teachable – $0 to $29/month

Your second option is to use a platform specifically designed for creating online courses. I prefer to use Teachable in this case because it takes all the technical work out of things.

I don’t have to worry about setting my site up, figuring out where to host my videos and content. With Teachable they handle all of that stuff for me so I can focus on the content right off the bat.

On top of that, you can sign up for Teachable for free at first without having to pay the monthly fee. If you go the WordPress route you’ll have to spend a lot more up front to get things up and running.

Resource: If you want to learn more about Teachable check out this Free Live Webinar.

 

#2 Video Hosting $0 to $99/Month

The second cost you need to look at is the cost to host your videos and content. If you plan to host your course on Teachable then there will be no extra cost.

That’s the thing I like most about that platform is that I could create 1 video or 100 videos and the monthly cost stays the same.

However, if you plan to use WordPress you will need to find a place to host your videos.

Now you might be thinking why can’t I just host them on my current hosting account?

The reason for this is because hosting bandwidth is expensive and hosting it on a platform made for video will dramatically speed up your load times.

To host your course videos you have 3 options:

#1 YouTube $0. With YouTube, you could create unlisted videos and copy and paste the code snippet right to your course. This option is totally free but and works well for those looking to go cheap.

#2 Vimeo $7 to $75 a Month. Your next option is to go with Vimeo but the option is very restricted such as you can only upload 5 GB a week and that’s just the basic plan.

#3 Wistia $0 to $99 a Month. Your final option is Wistia which is also very limited. On the free plan, you can only upload 3 videos period. With the $99/month plan, you can only upload 10 per month.

As you can see this is why I prefer Teachable as a beginner just getting started because the cost can get out of control real quick.

 

#3 Domain Name $11/Year

The next thing you’ll need to look into is a domain name for your course. This is my preferred method over other options such as creating a subdomain on your blog.

Mostly I like this option because it gives me an easier way to promote my course to others.

For example, instead of saying mycourse.sidehustleacademy.com which is long and confusing I could buy a domain that looks like this www.mycourse.com which is a lot easier to promote.

Resource: I use Namecheap for all of my domain names.

Finally, go with a dot com if at all possible. I find a dot com names to the best. I’m not sure if it helps as a ranking factor but it does look a lot more professional.

 

#4 Screen Capture Software $16/Year

The next thing you’ll likely need is screen capture software to record the screen on your computer.

For this I like to use is Screencast-O-Matic. This software isn’t as advanced as Camtasia but it will do almost anything you could need.

It offers a variety of editing tools from adding text, slowing down and speeding up videos, to adding arrows and transitions.

The best part is that it cost way less than most other solutions at $16 a month.

If you would like to see some of the videos I recorded with Screencast-O-Matic check out my YouTube Channel here.

 

#5 Video Camera $0

You may also need to record a video of yourself in your course as well. This may be to demonstrate something or just to show your face on camera to let people know that you’re a real person.

The great part is that you don’t need to spend thousands of dollars on video cameras because you already have one, your phone.

The camera found in most phones these days are more than adequate to record your videos.

Now you might be thinking is that professional enough? For most people, they won’t know the difference. The most important thing is the value people get from your content.

Resource: Consider getting is a tripod mount like this one. It will give you a steady clear picture and Lav Mic like this one. They don’t cost a lot and con improve your quality 10 fold.

 

#6 Slide Presentation Software – $0 to $70/year

If you’re like me you probably like to create slides for your course as well. To do this you’ll need a solution that will help you create your slides. Good news is that most of these solutions are free.

#1 Google Slides

Your first option is Google Slides. If you have a Google account you already have this.

I’ve found this option not to be as smooth as the other options but it is free is if you’re looking to keep things cheap.

#2 PowerPoint

PowerPoint is my preferred way to create slides for my course. This option has all the bells and whistles and makes slide creation a breeze.

The only problem is it will cost you an annual subscription of $70 a year to get access.

#3 Keynote

Finally, if you’re an Apple fan then Keynote may be the option for you. Keynote will do everything you want and more and best of all it comes standard on all Apple computers.

When it comes down to it I prefer PowerPoint because it just works great and because I’m a Microsoft fan.  In the end, it doesn’t matter which one you use the point is to just pick one and move on.

 

#7 Payment Processor – Free to Sign Up

Next, we have payment processors.  These are the companies that will take the payments for your courses.  The great thing about this is that it’s free to sign up but like most payment processors they will charge a small fee for every transaction you make.

I also recommend a payment processor because you want to use someone who can offer a high level of security.  The last thing you want to do is storing peoples credit card information which can be very risky.

Instead, use one of the three following companies listed below and they will already have all the tools necessary for you to start transacting business.

#1 Stripe The first option is to use Stripe.  This one of the most well know payment processors and sign up is a breeze.  Stripe will take all major credit cards to collect payments.

#2 PayPal Next is PayPal and is the option I prefer to use most.  The problem is not everyone uses is PayPal so when I sell courses I like to offer both options because like me there are people who like to use just that solution.

#3 Teachable The final option to consider if you’re using the Teachable platform to sell your courses is the Teachable internal payment processor.  I used this option to presell my first online.  The great thing about Teachable is that you can use their payment processor or a third party processor like Stripe.

Side Note: The last 5 items on this list are optional to create and sell an online course.

 

#8 A Blog $11/Month

The next thing you’ll need is a way to promote your online course and for this, I recommend a blog.  With a blog, it gives your audience a central hub to find you.  You can share content like a blog post, videos, and even a podcast.

The best part about owning a blog is that you have complete control over it.  Just like this blog I own the entire site. It does not exist on someone else’s platform.  To do this I recommend WordPress.org.

I don’t recommend any other platform like Squarespace, Wix, or even Tumbler because those platforms are owned by other people and the last thing you want to to do is build your business on rented land where other people could change the rules and shut down your site at anytime they want.

If you would like to learn how to set up your own blog like I have check out my free tutorial here.

 

#9 Opt-In Offer $0 to $30

The next thing you need to help you sell your course is to offer some sort of opt-in offer or lead magnet.  An opt-in offer is typically something free that you can give away that entices people to sign up to your email list.

There are a lot of ways to create a lead magnet but in this section, I’m going to share a few along with the cost associated with each.

Quick Tip: Keep your lead magnet short.  It should be something that people can consume in 5 minutes or less to get the value from.

#1 Content or List

One of my favorite opt-ins is to create a simple pdf.  For example, the lead magnet to the right is the opt-in offer I created for this content.

All it is is a list of 287 proven course ideas I researched from the internet.  I then compiled them into a list and added a cover image and there you go.  This entire lead magnet only took me an hour to put together.  Overall this is probably the simplest way to create a lead magnet.

So what kind of pdf’s can you create?

  • List
  • Whitepaper
  • A Short eBook
  • A Guide or Tutorial

 

#2 Video

You can also create a simple 5-minute video explaining something.  This can be a great way to teach people something quick, and for your audience to get value fast.  I have yet to do this yet but you can actually do them at a fairly inexpensive cost.

The key is to keep it short and to share something small that people can get value from.  The thing you don’t want to do is create a whole video series on how to do everything.

For example, let’s say your course was teaching people how to throw darts and win 80% of your games. (I only bring this topic idea up because I have a dart board in my basement)

You don’t want the opt-in video to be a complete course but rather just a sliver of advice that people will want to know about that topic such as how to hold a dart.  By doing this your peaking peoples interest and driving them to your full course later on.

 

#3 Webinars

The final way to create an opt-in offer is to do a webinar.  A webinar is a great way to teach your audience something to live and sell them your product in the end.

Doing a webinar is the only time the 5-minute rule doesn’t apply.  Most typical webinars last an hour and give you a way to bond with your audience and get a whole bunch of sales in one shot.

Later on, in the article, I’ll share more on how to do this.

 

 

#10 Email Platform – $10 to $29/Month

The next thing you will want to invest in is an email platform.  Email is the number one way to peak peoples interest and drive them back to your site and sell more courses. Over the years I’ve had the chance to test out several email platforms from Aweber, MailChimp, to GetResponse.

However, I didn’t like any of them because they always fell difficult to run.  Then I came across ConverKit, and it is still the email platform that I use to this day.  If you can run Microsoft word you can run Convertkit.

Related Article: You can check out my full review of Convertkit here plus a behind-the-scenes video showing you my personal ConvertKit account.

The only downside is that ConvertKit can be a bit more expensive starting at $29 a month but you do get a free 14-day trial offer or ConverKit.

But what about the free email platforms?

I should mention there are some email platforms out there that do offer a free option like MailChimp and MailerLite but the downside to them is that they don’t offer you the ability to automate your emails unless you pay.

 

#11 Webinar Platform – Free

When it comes to creating webinars their are a lot of services out there that you could do your webinar on however the best and cheapest option is to actually do it with YouTube Live.

Now I am by no means an expert in webinars nor have I ever done a webinar but I do know that they work great for selling your courses online.

Below is a complete tutorial I found on how to set one up.

 

#12 Advertising – $300/Month

The final way you will spend money on your course is to advertise.  Advertising is one of the best ways to start driving traffic to your course and making sales.  To get started with advertising you’re looking at around $10 a day or $300 a month.

There are several ad platforms out there but here are a few that I recommend looking into.

Google Adwords – This platform allows you to bid on keywords in Google and when someone types in that search term your ad will be displayed there.  When it comes to Google though quality matters almost more than the price you pay.  The better the ad and the product match the less you will pay and the more you will convert people into buyers.

Facebook Ads – Facebook, on the other hand, has a whole different approach to advertising.  They do ad placements based on what people do and do not like.   For example, if you like playing darts then guess what kind of ads you’re going to see on your Facebook page, darts.

YouTube Ads – The final option is YouTube.  These ads will cost more but all of the ads short videos around 30 seconds or less.  The great things about these ads are that they don’t have to look perfect because nothing on YouTube looks perfect which means all you have to do is whip out your iPhone and start shooting and presto you have an ad for YouTube.

In the end, you don’t have to start with advertising but you can add it later if you want to try things out.

 

How Much Does It Cost to Create an Online Course?

In the end on the high end on the high end, you’re looking at $5500 a year or roughly $458 a month if you go with all the options I’ve mentioned above.  The reason this is so high is because of video hosting cost and adverting cost.

If you’re on a shoestring budget then you’re looking at roughly a $166 a year or roughly $14 a month.  However, this is using every free option possible and doing no advertising.

However, you will want to invest in your business at some point when you start to make a few sales.  Investing money towards your business holds you more accountable to what’s going on.  If you don’t invest anything then you won’t take it as seriously.

It’s kind of like when my kids get a toy in their happy meal, by the end of the meal we almost always throw the toy away because there was no huge investment to buy the toy.  Your course business is the same way.  If you don’t invest money in it then you’ll likely not care about the results that you’ll get.

How much are you looking to invest in your course business?

3 Steps to Find and Validate Side Hustle Ideas

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

You have Successfully Subscribed!